Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kvásek Macík a Kváskový chléb alá Kolibřík

31. 1. 2017

 

tož jak teda na ten chleba.. někteří se pořád ptáte, i když je toho plný web.. .ale dobře... kvásek si můžete vyžádat u mě.. a můj oblíbený recept jak ho bezpracně udržovat a jak upéct první chléb: 

Určitě jste někde kvásek dostali. On vám ale potvůrka stárne a kysne.. a roztéká se… a tak nějak na něj časem není vůbec dobrý pohled a ani vám nevoní. Takže se o něj také mušíte postarat a namnožit ho:

Vyndat skleničku s kváskem od minula, dát do misky, přidat 150g žitné mouky, 150 gramů vody, promíchat… .nechat přes noc.. ale stačí i 4-6 hodin... v pokojové teplotě.. že se množí poznáte.. to prostě poznáte..

Než s kváskem začnete dělat cokoli dalšího, mušíte část debrat do čisté skleničky a dát do ledničky.. stačí lžíce.. lžička.. vydrží v ledničce týden i o něco déle..

Pak zbytek buď vyhodíte, nebo pokud se chystáte péct, pustíte se do chleba, na který je na webu receptů hafo. Japato teda dělá ten Kolda:

Kolda přidá:  150g žitné mouky, 300 g pšeničké celozrné, nebo špaldové, nebo i hladké.. , 2 lžičky soli, kmín, fenykl, anýz.. cokoli.. vodu, promíchám a nechám kynout.. těsto muší být řídké, hodně lepivé..

Po cca 5 -6 hodinách.. .nebo po 1-2 hodinách, nebo také po 12-18 hodinách v ledničce… Nu co vám mám povídat, peču jak je čas, takže jednou to kyne tak, podruhé jinak.. obvykle však množím přes noc, ráno zadělám, odpoledne, večer upeču..

Takže až mi to vykyne, posypu to moukou, zbouchám do menšího bochanu (většinou v té samé míse, ušetří mi to bordel.. a stejně to lepí.. těsto si vezme mouky kolik potřebuje.. nesmí být moc tuhé.. spíš si s ním hrát aby nelepilo na povrchu.. pak hodit do ošatky.. tu já nemám, tak to dávám do větší misky do které hodím utěrku a vysypu jí moukou. Je to asi nejlepčí řešení bez ošatky.. bo jí pak jen vyprášíte a hodíte do pračky.. nu a nechám vykynout … podle nálady a času.. je jasný, že samotný žitný potřebuje mnohem víc času než čistý pšeničný.. ale to poznáte.. .Třeba naposledy to kynulo dva dny v ledničce, po prodělání necelou hodinu a výsledek byl fajn..  

Rozpálím troubu na 250.. .kydnu na rozpálený plech chleba.. a peču 15 minut..ještě jsem tam dřív vždy chrstnul vodu (stačí i sklenička s vodou) ono se to zapařilo, víc vyskočilo a kůrka byla tvrdší a víc vypečená, ale už jsem línej a kůrka je i tak mňamozní..  pak uberu na 160 a peču dalších 45 minut.. vyndat na mřížku, nechat vychladnout.. a hlavně.. nesežrat hned..

Když chceš měkkou kůrku, stačí po vyndání potřít chleba vodou.. když nechceš pomoučený chléb, použiješ ošatku.. nebo mísu vyloženou folií.. ale to jde pak blbě ven.. prostě mraky možností..

Tak ať se vám dobře peče.. .

Kvásek koupíte v biovýživě, já měl svůj první od stańkovské pekárny, a tento současný od kamarádky..

Pekárnu na chleba máme, ale tohle je mnohem lepší, kůrka je prostě kůrka.. a ty praskliny.. :D

Čerpal jsem na cuketkovi a má tam i třeba chléb bez hnětení pro lenochy..   kvásek si seženete i na prima mapě zde.... .nebo u mě..

Doufám, že nějaký také donesete ochutnat.. :D 

Kolda  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář