Jdi na obsah Jdi na menu
 


Angína - pro chcípáčky v postýlkách...

11. 10. 2006

Angína

převzato ze serveru www.ordinace.cz

 

Angína dříve a dnes

Před rozvojem antibiotik byla angína závažným onemocním především pro své pozdní komplikace. Přestože nebyly tyto příliš časté, jejich závažnost se o význam dokázala spolehlivě postarat. Zmíněnou komplikací byla tzv. revmatická horečka - onemocnění postihující srdce a klouby.

Dnes je tato komplikace již naštěstí poměrně vzácná. Včasná léčba streptokokové angíny a spály spolehlivě brání vzniku pozdních následků.

Angína je označení pro infekční postižení mandlí a hrdla (tj. kořene jazyka a přilehlé části hltanu). Krční mandle jsou první obrannou linií při vstupu choroboplodných zárodků do zažívacího nebo dýchacího traktu. Většinu infekcí dokáže účinně odrazit, při některých se ale pořádně zapotí. Příznakem tohoto zvýšeného úsilí je pak bolestivé zvětšení a zarudnutí mandlí přítomné právě při angíně.

Co angínu způsobuje Obrazek

Nejčastějším původcem angíny je bakterie zvaná streptokokus. Streptokokus může být na krčních mandlích zjištěn i bez toho, aby působil nějaké zdravotní obtíže. Zda dojde k propuknutí angíny závisí na mnoha faktorech. Rozhoduje naše celková připravenost čelit infekci, agresivita a množství přítomné bakterie.

Infekce patří k tzv. kapénkovým nákazám – tj. šíří se vzduchem nejčastěji při kašli. Inkubační doba se pohybuje od 2 do 4 dnů. Po tomto období se začnou objevovat první nepříjemné pocity.

Jak se projevuje

Příznaky angíny jsou všeobecně známé. Každý z Vás určitě angínu několikrát v životě prodělal. Je to často poměrně banální onemocnění, jehož léčbu však není vhodné příliš podceňovat.

Již samotný název angína (z latinského angere – svírat) upozorňuje na charakter obtíží spojený s tímto onemocněním. Na počátku choroby se objevují nepříjemné pocity v krku – škrábání, řezání. Obtíže se stupňují při polykání. Snažíte se většinou polykat co nejméně a při jídle si každé polknutí velmi dobře uvědomíte. Někdy se objeví zvýšená teplota i horečka, onemocnění může však proběhnout i při normální teplotě.

Při pohledu do otevřeného hrdla si všimnete zarudnutí měkkého patra a zadní stěny hltanu. Nápadné jsou však především zduřelé a překrvené mandle. Při dalším průběhu nemoci se mohou na mandlích objevit charakteristické hnisavé čepy – drobné bílé flíčky.

V důsledku místního zánětu hrdla dochází k reaktivnímu zduření nejbližších mízních uzlin. Uzliny si můžeme sami nahmatat v oblasti pod dolní čelistí a před ušima. Zvětšené uzliny jsou tuhé a na pohmat bolestivé. Po odeznění infekce se zase rychle zmenší a ztratí v podkožní tkáni.

První pomoc

První pomocí je jednoznačně včasná návštěva lékaře. Přecházení angíny není rozhodně žádným hrdinstvím a ohrožuje nemocného i jeho nejbližší okolí. Účinnou léčbou jsou antibiotika, která nasazuje nejčastěji praktický lékař. V žádném případě byste si neměli antibiotika ordinovat sami.

Léčba musí byt nasazena cíleně s přesným dávkování a určením celkové doby podávání léku. Tyto úkoly patří do rukou lékaře. Samoléčba může mít za následek jen nedostatečné vyléčení a pěstování odolnosti mikrobů vůči antibiotikům.

U praktického lékaře

Bolesti v krku při polykání provázené teplotami nebo bez teplot, škrábání v krku a pocit nepříjemně oteklého hrdla by Vás měli přimět k návštěvě praktického lékaře.

Lékař Vás nejdříve podrobně prohlédne. Podívá se Vám do krku a pokusí se nahmatat zvětšené mízní uzliny. Pokud vysloví podezření na bakteriální infekční postižení hrdla, obvykle Vám ještě udělá tzv. stěr - malou štětičkou se dotkne Vašich krčních mandlí - a vzorek odešle na zpracování k mikrobiologovi.

Odběr stěru může lékař doplnit vyšetřením vzorku krve na tzv. sedimentaci. Tato hodnota vypovídá o míře probíhajícího zánětu. Opakovanou kontrolou tohoto vyšetření je možné sledovat účinnost léčby.

Pokud má lékař podezření na streptokokovou angínu – při nálezu typických hnisavých čepů na zarudlých a zvětšených mandlích – většinou Vám nasadí antibiotika i bez výsledku stěru.

V antibiotické léčbě angín je stále jako lék první volby používán penicilin. Ostatní antibiotika jsou nasazována pouze při alergiích na penicilin.

Důležité je dodržet pravidelnost dávkování a celkovou dobu podávání antibiotika. Aby byla léčba dostatečně účinná a spolehlivá, musí trvat nejméně 7 dní.

Pokud se angíny často opakují a obtěžují Vás nadměrným zduřením mandlí, je možné krční mandle chirurgicky odstranit. Zákrok je poměrně nenáročný a zbavuje Vás obtíží trvale – krční mandle již znovu nedorůstají.

Jaké mohou nastat komplikace

Dřívější komplikace v podobě revmatického postižení srdce a kloubů jsou dnes již naštěstí naprostou vzácností. Ojediněle se však může tato komplikace vyskytnout i dnes. Revmatické postižení srdce obnáší zejména vznik deformací na srdečních chlopních. Důsledkem je zhoršení průtoku krve srdcem, které se obvykle projeví srdečním šelestem.

Další komplikací může být náhlé postižení ledvin. Dochází k němu typicky týden až 14 dní po odeznění krčních projevů nemoci. Může ohrozit zejména děti náhlým selháním ledvin. Komplikace se projeví zástavou močení a otokem očních víček. Pokud je zahájena včasná nemocniční péče, je prognóza onemocnění dobrá.

Při rozsáhlých hnisavých angínách může někdy dojít k přestupu hnisavého zánětu do hlubších prostor pod krční mandlí. Takový stav je provázen silnými bolestmi a otkem většinou jedné strany hrdla a podčelistní krajiny. Vzniká tzv. absces (tj. hnisavé ložisko), který musí být otevřen a vyčištěn chirurgickou cestou.

Co můžete sami

Velký význam má prevence – předcházení vzniku onemocnění. Očkování proti angíně neexistuje, je tedy nutné chránit se jinak. Nedostatek odpočinku, celková slabost, nedostatečný příjem tekutin, to vše zvyšuje naši náchylnost ke vzniku onemocnění. Chránit bychom se měli zejména ve studených podzimních měsících, kdy je výskyt angíny nejčastější.

Máte riziko onemocnění?

Zvýšené riziko vzniká nejčastěji v chladných podzimních měsících. Pokud jste navíc unavení a celkově oslabení, je každý bližší kontakt s nemocným velmi rizikový.

Časté dotazy

Může se angína objevit i po vytržení mandlí ?
Pokud byly krční mandle chirurgicky odstraněny, znovu již nenarůstají (na rozdíl např. od nosních mandlí). Infekční bakterie nenapadá při angíně pouze mandle, postižena je celá oblast hrdla. Mandle jsou v postižené oblasti pouze nejnápadnějším útvarem. Angínou tedy můžete onemocnět i v případě, že Vám byly krční mandle odstraněny.

Co je to herpangina ?
Herpangina je virové postižení mandlí a hrdla napodobující obraz streptokokové angíny. Liší se výskytem charakteristických aftózních skvrnek na mandlích, jinak je celkový klinický obraz nemoci klasické angíně velmi podobný.

Jak souvisí angína s angínou pectoris ?
Pouze názvem. Jedná se o dvě naprosto odlišné nemoci: Angína je infekční onemocnění postihující hrdlo. Angína pectoris je onemocnění srdce patřící do skupiny tzv. ischemické choroby srdeční. Onemocnění je způsobeno přechodným nedokrvením srdečního svalu, což vyvolává svíravou (tj. anginózní) bolest na hrudi.

Jak spolu souvisí angína a spála ?
Obě nemoci mají stejného původce. Je jím streptokokus. U angíny postihuje streptokokus jen hrdlo a krční mandle, spála se projevuje obvykle vyrážkou na celém těle. Angína je vyvolána lokálním působením streptokoka, kdežto vyrážka u spály vzniká jako reakce na látku, kterou streptokok uvolňuje do krve.

Jak se angína léčí při alergii na antibiotika ?
Alergie může vzniknout na jakýkoliv lék i celou skupinu léků. Antibiotika jsou však tak širokou skupinou, že se alergie týká jen některých preparátů nebo řad. Jistě Vám tedy nehrozí, že by se nenašlo vhodné antibiotikum. Alergie na antibiotika je navíc často přeceňována. Často si s sebou nese člověk nálepku „Alergie na penicilin“ jen proto, že se mu po něm udělalo jednou v dětství trochu špatně. Podaní penicilinu by v takovém případě s velkou pravděpodobností nezpůsobilo žádné problémy, nikdo si ale netroufne ignorovat zaznamenané varování.

Proč se k léčbě angíny používá stále penicilin, existují pře už modernější a účinnější antibiotika ?
Penicilin je nejstarším antibiotikem. Přestože bylá od jeho prvního použití vyrobená dlouhá řada dalších preparátů, jeho účinnost v léčbě streptokokových infekcí, jakou je často právě angína, zůstává stále velmi dobrá. Zatím není proto důvod k zavádění dalších antibiotik do této léčby.

Postihuje angína i nosní mandle ?
Při angíně dochází ke zduření krčních mandlí, zvětšení nosních mandlí do typického obrazu angíny nepatří.

Je trhání mandlí nebezpečné ?
Chirurgické odstranění neboli „trhání“ mandlí je malý operační výkon. Jako každá operace přináší však i tato určitá ohrožení pro nemocného. Komplikace spojené s tímto výkonem odpovídají běžným rizikům vyskytujícím se u celkové anestézie a malého chirurgického výkonu. Jsou to nejčastěji bolesti, prodlužené hojení, zvracení a problémy při polykání.

Dá se angína léčit i jinými léky než antibiotiky ?
Antibiotika jsou k léčbě angíny způsobené streptokoky těmi nejvhodnějšími léky. Jsou poměrně dobrou zárukou vyléčení a hlavně umožní předejít pozdním komplikacím spojených se streptokokovou nákazou. Není tak důvod na osvědčené léčbě něco měnit.Popis

Přírodní a doplňková léčba

Potravinové doplňky:
Zinek - 1 tabletka každé 2 až 3 hodiny po dobu 3 dnů pak snížit na 1 tabletku 4x denně až do vyléčení. Zinek podporuje hojení a imunitu.
Betacaroten - 25000 UI denně. Podporuje vstřebávání zinku a hojení sliznic.
Chlorofil - má antibiotické účinky a může hojit podráždění úst a krku.
Vironal - širokospektrální bylinný sirup s protibakteriálním a protivirovým účinkem, podporující imunitu.
Včelí propolis - chrání sliznice úst a krku, má antibiotické účinky.
Česnekové kapsle - mohou zkrátit délku infekce a zklidnit bolesti v krku. Mají antibiotické vlastnosti.

Výživa:
Doporučuje se zdravá výživa s vynecháním rafinovaného cukru a škrobů.
Pokud lékař předepíše antibiotika jezte jogurt a užívejte Acidophilus pro obnovení střevní mikroflóry ( ne však současně s antibiotiky, nýbrž po jejich dobrání ).
Nekuřte a vyhněte se pasivnímu kouření. Tabákový kouř dráždí krční sliznici.
Po několika hodinách kloktejte půl lžičky mořské soli ve sklenici teplé vody.

Byliny:
Heřmánek zmírňuje horečku, bolesti hlavy a bolest v krku. Tuto bylinu neužívejte trvale, protože může dojít ke vzniku alergie. Pokud již touto alergií trpíte vyhněte se heřmánku úplně.
Horký roztok připravený ze stejných dílů sušeného bezového květu, máty a žebříčku zmírňuje bolest mandlí. Pijte jej po celý den.
Bylinné čaje z myrhy, tymiánu a šalvěje.
Echinacea - tlumí bakteriální a virové infekce.

Homeopatie:
Belladonna, Hepar sulfur, Arsenicum album, Apis.
Při nateklém krku: Lachesis, Lykopódium, Phytolacca.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ať žije citron a píchání

(PLHA, 11. 10. 2006 21:56)

Píju celej den jak duha čaj s medíkem a citronem, žeru vitamíny a snažím se si vsugerovat pocit, že mi nic není a že jsem fiťák. Důležitý je, že se to nezhoršuje, takže si v sobotu POŘÁDNĚ ZAPÍCHÁME AŽ SE ZAPOTÍME :o))))

Re: Ať žije citron a píchání

(GROSS, 2. 11. 2011 2:49)

ty si nechutné prase, já teď ležím s akutní anginou v nemocnici, nechtěj to zažít, musím se smát co jsi to za psychopatologického dementa, když k angíně napíšeš, že si jdeš zapíchat.

Jste trapní

(Máca, 18. 6. 2010 14:07)

Všechny tři komentáře níže jsou přinejmenším trapné. Co jste napsali vy, když jste tak chytří??Tady se někdo snaží lidem přiblížit nějaké onemocnění a vy tři idioti umíte akorát ponižovat a ztrapňovat. Tak proč sem lezete a čtete to, když vás to očividně nezajímá?Založte si své stránky o píchání a buzerování a na takovéhle stránky vůbec nelezte!!Magoři!!
Autorovi díky za všechny laiky. Super článek.

hhhehe

(Kropáček, 7. 4. 2010 2:33)

To je tak, když si parta dementních přátel hraje na lékaře.

:DDD

(MLHA, 8. 7. 2009 14:37)

Tady očividně někdo trpí horečkou omladnic a blouzní... :)