Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atualizováno: 22. dubna 2008

Hodgkinův lymfom - hodgkinova choroba - rakovina lymfatického systému

 

na této stránce chceme poděkovat všem, kteří nám pomáhají při zvládání zákeřné nemoci, která se jmenuje Hodgkinův lymfom  a se kterou těď Pavlínka bojuje. Zároveň zde také chceme poskytnout alespoň nějaké informace všem nemocným s touto diagnózou a jejich příbuzným a kamarádům, kteří se o nemoci dozví a z počátku plni strachu, nervozity a úzkosti pátrají po jakékoli informaci na netu, stejně jako my.

Hodgkinova choroba, nebo také Hodgkinův lymfom je nádorové onemocnění, v podstatě rakovina lymfatického systému. Dá se velmi úspěšně léčit, uváděné procento vyléčených pacientů se uvádí nad 80 procent.

Budu se zde stručně snažit popsat náš příběh a poskytnout zde odkazy na stránky, které obsahují podrobné údaje o této nemoci. Samozřejmě, veškeré postupy a metody léčby se většinou  liší. Každý člověk je jiný, je v jiném stádiu nemoci a léčba se tak ubírá různými směry.  Stejně tak je tomu i s příznaky a následky léčby.
 
Jak to tedy u nás začalo?
 
Únor 2005  
Stala se znás celkem velká rodina, máme dvě dcery a syna. Maminka Pavlínka již několik měsíců neustále kašle a pořád chodí k lékaři, který se snaží léčit nachlazení, záněty průdušek apod., nicméně nic nepomáhá. Malému je teprve 6 měsíců a Pavlínka ho stále kojí. Pak se objevuje vyrážka na nohou a zduřelé uzliny na krku a  konečně jí doktor posílá na vyšetření do nemocnice. V nemocnici najednou vše dostává spád, je to hra o čas. Pavlínce odebírají vzorek uzliny z krku a my nervózně čekáme několik dní na výsledky, samozřejmě si nic nepřipouštíme..

Bohužel se dozvídáme, že výsledky jsou pozitivní (rozumějte pro nás špatné) a posílají nás na Lochotín do Plzně na specializované oddělení, kde nás informují, že Pavlínka onemocněla Hodgkinovo chorobou - jedná se o Hodgkinův lymfom – maligní lymfom, stádium 2A – tedy jinak,  má nádory na lymfatickém systému.

Lymfatický systém je součástí imunitního systému, který pomáhá bojovat tělu proti infekci a nemocem. Je tvořen sítí lymfatických cév, které probíhají všemi orgány našeho těla a v nichž proudí míza (lymfa) – bezbarvá tekutina, která obsahuje vlastní buňky imunitního systému – bílé krvinky (lymfocyty)…..Nemá smysl zde rozebírat a popisovat to, co je již jinde, viz. naše stránka odkazů na podobnou tématiku a odborné publikace.  

Hned při první návštěvě v Plzni Pavlínka podstupuje CT , ultrazvuk, odběr kostní dřeně, RTG a další vyšetření, která mají zjistit, kde všude se nádory nachází. Zároveň dostává první dávku chemoterapie a děsně léků s sebou domů. Trávíme tam celý den. Pavlínka celkem podstoupí 4 cykly chemoterapie – tedy 8 návštěv jednou za 14 dní, kdy vždy dostane lék kapačkou – cca 2-3 hodiny a pak na kontrolu k doktorce, povědět si co je nového a rychle domů, protože jí je vždy dost špatně.  Další dva až tři dny proleží. Celkově se cítí pořád unavená, ale je statečná, silná a zvládá dělat skoro vše co předtím. Doktorka nás informuje, že se při léčbě hodně zhubne, ale snad jediným na první pohled viditelným znakem je vypadávání vlasů. Proto hned na začátku kupujeme vhodnou paruku. Po dlouhém hledání nacházíme to pravé, stejné vlasy, stejný účes, hlavní je dobrý pocit.

Vlasy postupně řídnou, ale to je jen detail.
Po ukončení 2 cyklů absolvuje Pavlínka znovu CT, které potvrzuje, že se nádory zmenšují. Pavlínka trošku přibírá - doktorka tvrdila že zhubne - je to tím, že většinou po chemoterapii může jíst pouze v malých dávkách a pořád, jinak je jí špatně.
 
Červenec 2005
Po ukončení všech čtyř cyklů chemoterapie následuje opět CT vyšetření a po měsíci čekání a odpočinku následuje celodenní vyšetření a zaměřování míst na těle pro ozařování. Čeká nás měsíc ozařování – máme na výběr – hospitalizaci nebo denní dojíždění. Dojíždíme tedy denně 60 km do Plzně, protože vlastní ozáření trvá tak dvě minuty, celkem to i s čekáním a přípravou trvá 30 minut. Již předem jsme se informovali a zjistili, že radioterapie se snáší velmi dobře, lépe než chemoška a tak že by to mělo být v pohodě. Bohužel, jsme dost překvapeni, když Pavlínka zvrací, je děsně unavená a je já mnohem hůř. Má na sobě namalované čáry a rysky, podle kterých se to každý den zaměřuje. Maluje se to lihovou fixou, tak to každý den musím obtahovat. Asi nejtěžší měsíc.
Po ukončení ozařování jezdíme každých 14 dní na kontrolu a čeká nás další CT. Jak je vidět z výsledků léčba zabrala a nádory se zmenšily, některé úplně zmizely. Jak nás informuje lékařka, mělo by to být v pořádku, protože některé nádory se jakoby zapouzdří, ale hlavně že dále nerostou. Jako následek ozařování dostává Pavlínka pneumonii, zánět plic. Dostává další léky, které jí tlumí kašel. Poté co zánět ustoupil kašle většinou při přechodu z tepla do zimy. Nejvíc je to znát v zimních měsících.
 
Leden 2006 – Duben 2007
Jezdíme na pravidelné kontroly každé tři měsíce, vše v pořádku. Život se vrací k normálu. Od března Pavlínka trošku víc kašle a v dubnu 2007 dostává vyrážku na nohou. Praktický doktor ji posílá na kožní, kde to neúspěšně léčí.
 
Květen 2007 – Leden 2008
Celé se nám to nelíbí, při opakované kontrole v Plzni se o tom zmiňujeme a doktorka nás objednává na další CT. O pár dní později – 17. května - nám doktorka volá, že máme přijet. Pavlínka okamžitě dostává další chemoterapii a během kapačky se dozvídá, že má relaps, tedy že se nemoc vrátila. Hodně mě to vzalo, Pavlínka to nese lépe, povídá, že něco tušila….ale vše je děsný…
Doktorka nás poté informuje, že se tato nemoc ráda vrací a tak dostáváme dalších 6 cyklů chemoterapie a posloucháme co nás čeká dál. Mrazí mě, když slyším že nás po chemoterapii čeká i autologní transplantace kostní dřeně.
Tato chemoterapie probíhá stejně, Pavlínka jí zvládá se stejnou vnitřní silou, ale je na ní vidět, že jí to dává víc zabrat. Navíc si nechává odstranit zuby moudrosti, protože jí bolí a nechce nic nechat náhodě. Po odstranění zubů na klinice v Plzni (ostatní zubaři to odmítli provést) však dostává zánět a silná antibiotika a horečky. Musíme posunout poslední chemošku o dva týdny. Končíme poslední dávkou 17. prosince 2007. Pomalu se začínáme orientovat, co nás to čeká za transplantaci a co se bude dít. Již v květnu se v řadách příbuzných hledá vhodný dárce kostní dřeně, ale máme smůlu. Lékařka si vyžádala souhlas a zadává žádost na vyhledání v registrech u nás a ve světě – to prý jen pro jistotu. Pavlínka má totiž kostní dřeň zdravou a čeká jí tzv. autologní transplantace, tedy budou jí odebrány vlastní kmenové buňky, které si po silné chemoterapii - která zničí vše včetně kostní dřeně - zase daruje.
Zní to děsně.
 
Leden 2008
Pavlínka dostává silnou chemoterapii, kapačka kape přes tři hodiny a dostává instrukce jak píchat injekce s látkou, která zajistí vyplavení většího množství kmenových buněk do krevního oběhu. Píchám jí je do břicha každý večer a i když z toho má většina lidí strach, není to nijak složité a bolest při aplikaci nestojí ani za zmínku.
Po týdnu nastupuje na týden do nemocnice. Každý den jí dávají další injekce a zjišťují, kolik buněk už je v krvi. Všichni doufáme, že se odběr povede, že se buněk vyplaví dostatečné množství.. Odběr se v tomto případě provádí pomocí tzv. separátoru, přístroje, který složitým procesem oddělí kmenové buňky a ty se poté skladují čerstvé, popř. se hluboce zmrazí. Povedlo se, v den kdy mi to Pavlínka volá svítí sluníčko a já mám konečně po roce důvod k radosti. Další den jí pouští domů, tak nakonec je v nemocnici jen 4 dny.
 
Únor 2008
Teď prý budeme čekat až na nás přijde řada, nejdřív prý snad v březnu. Nicméně doktorka dělá vše možné a volá nám 13. února, že se uvolnilo místo a že Pavlínka 14. února nastupuje. Jsou to rozporuplné pocity, takhle narychlo, ale je to asi lepší mít co nejdřív za sebou.
První den jí dělají různé testy a připravují na vysokodávkovou chemoterapii. 15. února dostává první dávku chemoterapie, vždy jednu ráno a jednu večer. 20. února – poslední dávka a zítra nás čeká den D.
 

21. února – den D

ráno dostala Pavlínka premedikaci a poté jí přinesli na pokoj zamražené buňky, které před ní nechali rozmrazit a poté jí je aplikovali do zavedeného kanyly na hrudníku. Po celou dobu byl u ní doktor a sledoval jak to snáší. Bylo jí zle, takže se mnou nechtěla ani mluvit do telefonu, ale prý to čekala horší. Teď už je jí prý lépe.

25. února - den D +4

dnes jsme Pavlínku navštívili, je jí lépe, leží, špatně se jí polyká a čte jednu knížku za druhou.... vypadá dobře....jinak nic nového, uvidíme za pár dní....jinak režim je docela přísný, musíme si před návstěvou odložit skoro vše do skříňky a pak na sebe navléct empír - takový jednorázový oblek, návleky na nohy, roušku a rukavice, na ty pak nanést desinfekci a pak teprve hurá dovnitř....

27. února - D+6

Pavlínka si stěžuje na bolest v krku, špatně se jí mluví, jinak nic nového, dostala nějakou kapačku na podporu tvorby nových buněk...Doma zatím organizujeme sanitární den - vše vypukne v sobotu, aby, až se Pavlínka vrátí, byly pryč koberce a další špínu držící věci...spousta věcí však už skončila v popelnici již tento týden....

3. března - D+11

Pavlínku pouští domů, má už dost vysokou hladinu bílých krvinek a krevní destičky už také stoupají. Nejdřív teda volá, že půjde domů zítra, ale za půl hodiny volá, že v nemocnici potřebují její postel a jde domů hned. 

Je doma, odpočívá, jen cesta do auta jí dala zabrat a nemohla se dočkat až bude doma a lehne si. Byt je od soboty naprosto sterilní, takže by nějaká nákaza neměla hrozit. Domů jsme dostali spoustu prášků, obrovská hromada a člověk by potřeboval pomalu rozpis, aby si pamatoval co a jak brát.

4. března - D+12

Děti chodí přes den k babičce, Pavlínka doma odpočívá, obědy zajištěny. Ještě zítra do práce a beru si dovolenou a budu s Pavlínkou a dětma tři týdny doma....to aby se dostala z toho nejhoršího. Na kontrolu jdeme začátkem dubna.

13. března - D+21

Pavlínka chodí na procházky, už ujde i dva km bez větších problémů. Už jsme byli i na malé návštěvě. Doma stále bojujeme s kašlem a rýmou obou prcků. Moc se nám nedaří izolovat Pavlínku, stále po ní lezou, snad nic nechytí. Teď už to oba vidíme trošku lépe, s nadějí čekáme na kontrolu, která proběhne v dubnu.

22. dubna

dlouho jsem nepsal, měli jsme hodně starostí. Minulý týden jsme byli na kontrole, vše je v pořádku, Pavlínka už zvládá většinu věcí jako dřív, samozřejmě se ještě rychle unaví. Začínají jí růst vlasy a těší se až nebude muset nosit paruku nebo šátek. Zůstali jí nějaké tmavé skrvrny na kůži a když déle stojí, bolí jí chodidla. Prášky už skoro všechny dobrala a bere pouze jeden.

12. července

jsme po první pravidelné tříměsíční kontrole a Pavla je v pořádku, ani nedělali CT, navíc dnes odjíždíme na jeden ze dvou táborů, které nás letos čekají. V červnu jsme stihli dovolenou na Slovensku - termální koupaliště, bazény Velký Meděr a vzhledem k prožitému a k podmínkám jsme si to všichni perfektně užili. Nějaké fotky  i s Pavlínkou jsou v galerii  zde.

Červen 2009

Pavlínka se vrací z třítýdenního pobytu v lázních Karlova Studánka. spokojená a vylázněná Žijeme skoro stejným životem, jako před nemocí. Pavlínka je sice často unavená a stále v invalidním důchodu, ale jinak se snažíme využít nového pohledu na svět, který jsme díky nemoci získali a užívat si naplno.

Květen 2010

Utekl další rok, nechce se mi tomu ani věřit jak rychle....Pavlínka a celá naše rodinka je v současné době v pohodě...Držíme palce těm, kteří v současné době s nemocí bojují....Držte se, stojí za to bojovat...

Leden 2011

Utekl skoro další rok a Míša mě požádala, abych taky něco napsal.... Pavlínka má stále problémy s dýcháním, zadýcháváním se, kašláním, to vše v důsledku popálení plic při radioterapii....dle doktorky se to nezlepší...při pravidelné kontrole na Lochotíně jsem naposled koukal na ta místa v čekárně, na lavičku, kde jsem seděl, na místo na parkovišti....místa, kde jsme se ty informace dozvěděli, místa kde jsem byl plnej beznaděje, nevěděl co nás čeká a brečel...teď po pár letech už tam chodím s menším strachem a nadějí, že už snad nikdy víc..... jinak je vše v rámci možností v pořádku... nejvíc starostí a radostí nám teď dělají děti, okolo kterých se teď vše točí....

 

________________________________

Zpracoval jsem stránku odkazů na odborné publikace a další informace na netu , na které naleznete další velmi podrobné informace zpracované především lékaři, specialisty ve svém oboru, další informace od pacientů.

Pokud byste si přáli něco doplnit, našli jste jiné zajímavé odkazy na Hodgkinův lymfom apod., využijte prosím komentář pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: nedostane mě

(Michaela, 30. 11. 2011 13:34)

Sasa, já jsem po léčbě, přes dva roky v remisi, ťuk, ťuk, ťuk!! Měla jsem stadium IIA, léčba 2x BEACOPP, 2x ABVD, ozařování. Ono mu v sobotu mojemu hrklo asi v hlavě, jinak to není možné, normálně je úžasnej, pomáhá mi, jsme spolu sedmý rok a jsme opravdu šťastní, jen ten den měl opravdu nějaký zvláštní den:( ale kde se nehádají, není to normální:) občas ta hádka být musí..

nedostane mě

(sasa, 26. 11. 2011 22:53)

Ahoj
Chlapom chyba daky zmysel alebo nejake koliecko v mozgu ja mam na 98 relaps a moj manzel sa chova...mne z toho stoji mozog.asi si budeme musiet pomoct same.je to hrozne ked ten druhy ta nevie podrzat.hrozne.mas beacopp?ako to znasas?pa

Re: Re: Re: nedostane mě

(anza, 23. 11. 2011 17:46)

Ahoj Peťo, ozařky jsou na ty lokální, co zbydou, nejlepší. Manžel měl po chemoškách nezměněno v hrudníku, tak taky chodil na záření. Nic to nebylo, tak se toho už neboj. Jeden kluk, co sem psal, měl taky čtvrtý stadium, snad dokonce s příznakama, dlouhou léčbu, a dobrý. Stadium nestadium, šance jsou vysoký! Tak se drž s ozařkama, ať se toho zbavíš úplně!!!

Re: Re: Re: Re: nedostane mě

(peťulka, 23. 11. 2011 19:58)

já se nebojím ale nechce se mi jezdit každý den do nemocnice už mě to nebaví je to zabitý celý měsíc.

Re: Re: Re: Re: Re: nedostane mě

(anza, 25. 11. 2011 12:52)

Jasně že je to vopruz, ale měsíc už se dá vydržet a pak hurá do rekonvalescence ;-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nedostane mě

(peťulka, 25. 11. 2011 14:01)

jak pak já mám rekovalescenci pořád

bolest nohou

(Jana, 7. 11. 2011 20:54)

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Manžel je 2 letech léčby NHL a stále ho bolí nohy - radio léčbu neměl, "pouze" chemo. Máte s tím někdo z Vás zkušenost? Říká, že se nemůže unést a má pocit, když se jich dotkne, jako by do něj vrazil někdo jehly. Děkuji a všem přeju brzké uzdravení, rychlou rekonvalescenci a doživotní uzdravení!!!!!!!!!!!!

Re: bolest nohou

(anza, 12. 11. 2011 14:16)

Zkušenosti s tím přímo zatím nemáme, ale budou to stoprocentně pozdní následky léčby. určitě bych s tím zašla k Dr., ať něco vymyslí ;-)

Re: bolest nohou

(peťulka, 17. 11. 2011 16:58)

je to normální taky mě bolí nohy zespoda jako bych ušel sto kiláků snad to časem přejde. mám taky po chemoterapii a kluci co byli se mnou taky tím trpí.

Re: bolest nohou

(Michaela, 23. 11. 2011 13:17)

Ahoj, četla jsem, že manžel prodělal NHL, našla jsem informaci, že vědci postoupili o velký krok kupředu v diagnostice NHL. Modlím se, abyste to už samozřejmě nepotřebovali. Jeslti si chcete přečíst, dávám link, mějte se:)
http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fmagazin.ceskenoviny.cz%2Fzdravi%2Fzpravy%2Fcesti-vedci-nasli-zpusob-jak-vcas-odhalit-neviditelny-nador%2F712122&h=EAQF6vZLdAQH0Jw4ep9DbgWKEnbqTH7hovAYooUqxEDwouQ

Těhotenství po léčbě

(Iva , 21. 10. 2011 12:58)

Ahoj, ráda bych se Vás zeptala, zda máte nějaké zkušenosti / informace ohledně těhotenství po léčbě. Jsem něco málo přes 2 roky po léčbě (chemo, ozař) a ráda bych otěhotněla. Na druhou stranu se bojím, zda není moc brzy a potýkám se s názory, že riskuji a hazarduji, že se nemoc vrátí.. To samozřejmě nikdo nechceme. Budu Vám vděčná za jakýkoliv postřeh, informaci, osobní zkušenost. Dííky moc, Iva

Re: Těhotenství po léčbě

(anza, 21. 10. 2011 21:00)

Přímou zkušenost nemám, ale řekla bych, že bude záležet hodně na tom, jak budete svoje těhotenství a mateřství prožívat. Myslím si, že ženské tělo je na to prostě dělané - a vlastně vám to může i prospět (jako že budete mít z dítěte radost) :-) Ale myslím, že děláte dobře, když se snažíte zjistit co nejvíc!

Re: Re: Těhotenství po léčbě

(Michaela, 22. 10. 2011 21:46)

Mě bylo řečeno, že min. pět let po léčbě bych otěhotnět neměla, protože riskuji poškození plodu - důvod - zbytky chema a ostatních srajd v těle. Je to na uvážení každého jednotlivce, ale raději bych počkala...tělo se musí pořádně zregenerovat, protože těhotenství je dost velká zátěž a risk pro tělo po takové nemoci...držím palce a rozhodnutí je jen na vás!

Re: Těhotenství po léčbě

(Jana, 7. 11. 2011 20:50)

http://voyo.nova.cz//multimedia/strepiny-6-11-2011.html

zrovna včera o tomto byl ve střepinách příspěvek nějak kolem 14. minuty. Jinak znám též maminky po léčbě - 2 roky a bez problémů... držím palce, já se chystám na miminko s léčeným manželem před 2 roky - držím nám palce!!! :)

po chemoterapii

(Honza, 26. 11. 2010 18:14)

Dobrý den . Jsem po léčbě HL. V červnu jsem skončil chemoterapie. PET negativní. Vše v pořádku, až do aktualního týdne. S prvním ochlazením jsem na sobě začal sledovat změny, větší únava, průjem , studený pot , horší dýchání a hlavně psychický stav. Proto Vás žádám o názor, jestli je to vliv po chemoterapii , nebo jste si tim prošli , nebo jen o názor. Ješte abych nezapomněl , jsem byl před 14 dny na očkování proti chřipce a před měsícem na kontrole, která dopadla dobře. Díky
Jinak přeji pevné nervy a hlavně sílu v boji.

Re: po chemoterapii

(Michaela, 2. 12. 2010 10:31)

Ahoj Honzi,
nějak mi nejde do hlavy, proč jsi se nechal očkovat proti chřipce?? Vždyť teď nemáš absolutně žádnou imunitu a to tělo spíš onemocní, než aby se mu vytvořila přirozená obrana! Já jsem silná alergička a mě dr. na AKI v Brně zakázal i vakcínu proti alergii, že by to bylo bezpředmětné. Zkus se na to zeptat doktora, ale mě to přijde v téhle chvíli jako hrozná pitomost to očkování, jestli tu reakci nemáš spíš z toho...? A určitě dej vědět jak pokračuješ!:) Míša

vakcína

(anza, 5. 12. 2010 14:01)

Vakcína proti chřipce nám byla doporučena: manžel se léčil loni na podzim s HL a MUDr. Marková nám řekla, ať se manžel dá očkovat. Takže tím chci Honzu uklidnit, že chybu asi neudělal :-) Pozdní následky onkologické léčby se mohou objevit klidně za pět let - jeden známý,který se léčil s tím samým, po pěti letech začal mít problémy s dýcháním apod. Takže myslím, že tyto projevy bych viděla jako normální po léčbě. Kdyby se ti to ale nezdálo, poraď se s doktorama!

Re: po chemoterapii

(Vlasta, 25. 10. 2011 0:14)

Očkování proti chřipce představuje velké riziko,primář Koza z Lochotína h absolutně vetuje.

Re: po chemoterapii

(Marcel, 7. 11. 2011 0:03)

Ahoj Honzo,je to uplně normální. Jsem rok po léčbě H.L nevím jestli jsi musel podstoupit i radioterapii? Já mam problém s dýcháním právě díky radioterapii,bohužel se to často během dalších let muže zhoršovat,chce to cvičit,pořádně roztahovat hrudník vznikají tam často srůsty.Psychicky jsem na tom byl taky mizerně,vše to na mě nějak dolehlo až po léčbě,ale neboj se bude to zase všechno O.K. Několik měsíců do člověka pumpujou naředěný jedy,pak ozařování,někde se to musí projevit.Držim palce a přeji plné uzdravení.

kontrola

(anza, 21. 10. 2011 20:58)

Manžel byl dnes po roce na kontrole, a je dobrej :-) tj dva roky po léčbě. ťukám na dřevo a děkuju Bohu. Dnes se mi bude dobře spát!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22

následující »